Co zrobić, by kuchenny okap pracował sprawnie i cicho?

Głośny okap w kuchni może być sporym problemem. Bywa szczególnie uciążliwy w aneksach kuchennych oraz kuchniach otwartych na salon, z których hałas bez większego problemu przenosi się na inne pomieszczenia w mieszkaniu. I chociaż zapachy wydobywające się podczas gotowania są na bieżąco eliminowane, to jednak odgłosy okapu skutecznie uniemożliwiają rozmowy czy zagłuszają telewizor bądź muzykę.

Aby nieco uciszyć okap, można zmniejszyć jego moc, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem. W końcu po to zamontowaliśmy okap, aby skutecznie eliminował nieprzyjemne zapachy i parę. Na małych obrotach okap będzie nadal szumiał, natomiast zmniejszy się jego efektywność.

To wszystko powoduje, że okapy w wielu kuchniach są niewykorzystywanym dodatkiem do kuchni, a niektórzy wręcz całkowicie rezygnują z ich instalacji w mieszkaniach. Skoro i tak okap będzie używany raz na jakiś czas, inwestycja przestaje mieć sens.

Cichy i skuteczny okap kuchenny

Głośna praca okapu może być niemal zupełnie wyeliminowana za sprawą okapu dachowego. Jego działanie jest dość proste, a główna różnica w porównaniu ze standardowymi okapami polega na tym, że silnik okapu znajduje się na dachu. W pomieszczeniu kuchennym znajduje się obudowa oraz regulator prędkości wyciągu. Dzięki tak dużej odległości między wentylatorem a okapem, jego działanie jest praktycznie niesłyszalne, a jednocześnie zapewniona jest skuteczna wentylacja kuchni.

Należy jednak zaznaczyć, że pomimo cichej pracy, cały system jest bardzo wydajny. Okap współpracujący z wentylatorem dachowym jest nawet skuteczniejszy niż tradycyjne urządzenie z silnikiem zamontowanym nad pomieszczeniem kuchennym. Wyciągane powietrze wraz z nieprzyjemnymi aromatami i parą wodną musi przebyć o wiele dłuższą drogę po całym kanale wentylacyjnym, w związku z czym powstaje znacznie większe podciśnienie, które przyspiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie doceniane w przypadku kuchni otwartych, gdzie istnieje konieczność oczyszczenia powietrza również w innych pomieszczeniach w mieszkaniu, np. salonie czy jadalni.