Zastosowanie okapów w kuchni

Stojąc przed koniecznością wyboru okapu kuchennego, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd oraz cenę, ale również parametry i funkcje, które bezpośrednio wpływają na pracę urządzenia. Z całą pewnością okapy w kuchni pozwalają nam skutecznie oczyszczać pomieszczenia mieszkalne z nadmiaru zapachów i wilgoci, powstających podczas gotowania, a niekiedy również z dymu czy innych zanieczyszczeń. Kuchnia to miejsce, w którym dobra wentylacja jest bardzo istotna. Rola okapu jest zatem bardzo ważna.

Korzyści ze stosowania okapu kuchennego

Podczas podstawowych czynności kuchennych, takich jak smażenie i gotowanie, powstaje wiele oparów. Powstająca para zawiera w sobie nie tylko wilgoć, ale również tłuszcz oraz zapachy, które chcielibyśmy jak najszybciej odprowadzić na zewnątrz. Słaba wentylacja w kuchni sprawia, że wszystkie zapachy oraz zanieczyszczenia osadzają się nie tylko na ścianach i urządzeniach kuchennych, ale również meblach i ubraniach. Bardzo szybko przenikają też do innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Przebywanie w takich warunkach bywa nie tylko niekomfortowe, ale również niezbyt korzystne dla naszego zdrowia. W końcu tłuszcz i wilgoć w powietrzu sprzyjają rozwojowi grzybów, bakterii, pleśni i drobnoustrojów.

Okap kuchennych może pomóc nam skutecznie wyeliminować problemy tego rodzaju. Zadaniem okapu jest pochłanianie i całkowite usuwanie pary, dymu i wilgotnego powietrza z pomieszczenia. Dzięki temu mieszkanie pozostaje wolne od kulinarnej woni, a kuchnia jest czysta, bezpieczna i zdrowa.

Do jakich celów wykorzystujemy okap kuchenny:

  • pochłania parę wodną
  • eliminuje uciążliwe i nieprzyjemne zapachy (np. przypalonych potraw czy nazbyt aromatycznych ziół lub warzyw)
  • eliminuje szkodliwe gazy znajdujące się w powietrzu (np. tlenek węgla), opary, drobinki tłuszczu itp.
  • estetycznie dobrany okap może być ciekawym elementem aranżacyjnym w kuchni

System Cichej Kuchni VLIPE

Przy wielu korzyściach z zastosowania okapów kuchennych wiele osób obawia się, że ich praca może być zbyt głośna, a działanie urządzenia będzie przeszkadzać w codziennej pracy i przebywaniu w kuchni. Ten problem został całkowicie wyeliminowany w przypadku nowoczesnego systemu Cichej Kuchni.

System Cichej Kuchni składa się z bezsilnikowego okapu kuchennego (okapy dostępne w różnych modelach) oraz wentylatora dachowego VLIPE. Funkcję wentylatora w okapie przejmuje specjalny wentylator dachowy VLIPE, który jest wydajny, skuteczny, a przede wszystkim cichy. Jego praca, nawet najbardziej intensywna, jest praktycznie niesłyszalna. Dzięki temu problem ewentualnego hałasu dobiegającego z okapu został wyeliminowany.