Rodzaje okapów kuchennych

Okapy kuchenne to obecnie bardzo ważny element wyposażenia kuchennego. Dzięki nim można szybko pozbyć się z kuchni nadmiernych zapachów czy dymu, który niekiedy powstaje podczas zbyt długiego smażenia. Aby jednak okap skutecznie pełnił swoje funkcje, powinien wyróżniać się odpowiednimi parametrami. Należy wziąć pod uwagę również specyfikę kuchni, w tym m.in. jej położenie i wielkość.

Wyróżniamy kilka rodzajów okapów kuchennych, spomiędzy których można wybrać idealne urządzenie do własnego mieszkania.

Rodzaje okapów do kuchni

  • Okap podszafkowy. Mocowany jest bezpośrednio do ściany tuż pod szafkami kuchennymi. Są to okapy dostępne w niewygórowanej cenie, wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i mogą być zamontowane w kuchni niezależnie od innych elementów wyposażenia. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze parametry tych okapów, ponieważ najtańsze modele mogą być drogie w eksploatacji przy niskiej wydajności.
  • Okapy przyścienny (kominowy). Konstrukcja okapu pozwala na samodzielne powieszenie urządzenia na ścianie. Posiadają długi komin, w którym znajduje się rura doprowadzana do szybu wentylacyjnego. Wśród okapów przyściennych możemy wyróżnić narożne i skośne. Prezentują się bardzo stylowo i nowocześnie. Są znacznie bardziej wydajne niż okapy podszafkowe, a jednocześnie tanie w eksploatacji. Och konstrukcja pozwala na odprowadzanie zanieczyszczeń bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Niestety to zwykle duże urządzenia, a ich zamontowanie wiąże się z koniecznością posiadania otworu wentylacyjnego i dodatkowej kratki zapewniającej wentylację grawitacyjną.
  • Okap wyspowy wyglądają podobnie jak kominowe, jednak różni je sposób montażu. Okap wyspowy jest montowany do sufitu. Cechuje się dość dużymi rozmiarami, dlatego też najczęściej występuje w przestronnych pomieszczeniach kuchennych. Zwykle są to kuchnie, w których płyta grzewcza umiejscowiona jest na środku. Okapy wyspowe wyróżniają się nowoczesnym, stylowym wyglądem. Zwykle wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Okap wyspowy można podłączyć nawet w niestandardowym miejscu nad płytą grzewczą. Są tanie w eksploatacji, a zanieczyszczenia usuwane są szybem wentylacyjnym. Niestety zwykle są nieco droższe od innych rodzajów. Ze względu na spore rozmiary sprawdzą się tylko w większych kuchniach.

Jaki okap w systemie Cichej Kuchni VLIPE?

Oferta okapów kuchennych w systemie Cichej Kuchni jest bardzo bogata, dlatego też każdy znajdzie model idealnie dopasowany do pomieszczenia. Dostępne są okapu m.in. do montowania ściennego, wyspowego, podszafkowego, sufitowego, a także okapy gastronomiczne. Kluczowe znaczenie dla pracy okapu ma wentylator dachowy VLIPE, który zapewnia niezawodną, bezawaryjną, a przede wszystkim cichą pracę urządzenia. Również są dostępne w wielu wariantach wielkości i mocy. Cała konstrukcja systemu Cichej Kuchni jest łatwa w montażu, a jednocześnie bezpieczna, wydajna i szczelna.