Najważniejsze parametry okapu kuchennego

Okapy kuchenne mają za zadanie usuwać z pomieszczeń zapachy, dym i nadmiar wilgoci powstającej podczas gotowania. Urządzenia tego rodzaju działają jako wyciąg lub pochłaniacz. Nowoczesne okapy do kuchni mogą być zupełnie niewidoczne w pomieszczeniu lub rzucać się w oczy swoim oryginalnym wyglądem. W praktyce obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów okapów, a także wiele modeli o odmiennej estetyce. Ale bez względu na wygląd zewnętrzny urządzenia, zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na parametry, jakimi się wyróżnia. To od nich zależy, czy nasz okop będzie wydajny i skutecznie spełni swoje zadanie w kuchni.

Na jakie parametry okapu kuchennego należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wydajność okapu zależy nie tylko od jego parametrów, ale również od pomieszczenia, w jakim zostanie zamontowany. Z tego też powodu niezbędne jest, aby urządzenia dobrać adekwatnie do rozmiarów i specyfiki kuchni. Najlepiej, jeśli jest możliwa sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. W celu obliczenia wydajności okapu dla danego pomieszczenia trzeba jego kubaturę, a więc powierzchnię podłogi pomnożoną przez wysokość, pomnożyć przez sześć. W przypadku kuchni zamkniętych, których kubatura nie przekracza ok. 30 m², z całą pewnością wystarczy okap o wydajności 180 m³/h. W przypadku kuchni połączonych z salonem zapewne konieczne będzie zastosowanie okapu o większej wydajności (nawet kilkaset m³/h). Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie nadmierne zapachy i wilgoć zostaną usunięte z pomieszczeń. Najmocniejsze okapy cechują się wydajnością nawet ponad 800 m³/h.

Cicha Kuchnia z wentylatorem dachowym VLIPE

Nie bez znaczenia jest również głośność pracy okapu. Ta kwestia jest ważna w każdym pomieszczeniu kuchennym, ale szczególnego znaczenia nabiera w przypadku kuchni otwartej na salon. Warto więc zwrócić uwagę na nowoczesny system Cichej Kuchni, który opiera się na trzech głównych elementach – wybranym modelu okapu kuchennego, wentylatorze dachowym VLIPE i przejściu dachowym. Za cichą, dyskretną pracę okapu odpowiada przede wszystkim wentylator dachowy VLIPE. Nawet przy intensywnych funkcjonowaniu urządzenia jego praca jest praktycznie niesłyszalna. Dzięki temu zyskujemy nie tylko sprawnie i niezawodnie działający system okapu kuchennego, lecz również idealną ciszą i spokój w kuchni.