Kiedy można zamontować wentylator dachowy?

Nowoczesny system Cichej Kuchni opiera się na pracy wentylatora dachowego VILPE, którego praca jest niezawodna, bezawaryjna i zapewniająca niemal absolutną ciszę podczas użytkowania okapu w kuchni. Okap umieszczony bezpośrednio nad kuchnią został pozbawiony silnika, a więc nie powoduje przykrego hałasu.

Montaż wentylatora dachowego

Montaż wentylatora dachowego można wykonać praktycznie w każdym momencie, aczkolwiek jeśli tylko jest taka możliwość, najłatwiej jest to zrobić jeszcze na etapie budowy. Warto jednak pamiętać, że na etapie montażu wentylatora dachowego nie musimy mieć jeszcze wybranego modelu okapu kuchennego. Powinniśmy jednak zastanowić się, czy będzie to okap szafkowy, ścienny, wyspowy czy może sufitowy, aby skutecznie dobrać niezbędną moc wentylatora. Jeśli więc masz już dość głośnej pracy okapu kuchennego, w każdej chwili możesz zdecydować się na nowoczesny system Cichej Kuchni, opierający się na wentylatorze dachowym VILPE.

W przypadku istniejących już instalacji mamy dwie różne możliwości. Przede wszystkim można wymienić okap na model bez silnika i dokupić wentylator dachowy wraz z zestawem montażowym, umożliwiającym połączenie z pokryciem dachowym. Możliwe jest również wymontowanie silnika z okapu i połączenie obudowy z zewnętrznym wentylatorem, co jednak wiąże się z koniecznością posiadania dwóch przewodów wentylacyjnych. Co więcej, średnica przewodu nie może być mniejsza niż 125 mm. Należy pamiętać, że jednym z istotnych aspektów prawidłowego działania systemu Cichej Kuchni jest właśnie prawidłowa instalacja przewodu wentylacyjnego. Należy starać się zminimalizować liczbę wszelkiego rodzaju załamań, stosując zaokrąglone kolanka i łagodne redukcje. Należy też starać się unikać wszelkich ostrych kątów w przewodzie, które mogłyby utrudniać swobodny i szybki przepływ powietrza. Dodatkowo w celu regulacji pracy wentylatora warto zamontować regulator tyrystorowy. Warto też dodać, że do połączenia wentylatora z okapem zalecany jest przewód elektryczny 3×1,5 mm.